Φωτογραφίες από τους αγώνες του Προμηθέα στη STOIXIMAN.GR Basket League.

Αφιέρωμα στους Έφηβους Πρωταθλητές ΕΣΚΑΗ 2017.

Αφιέρωμα στους Παίδες Πρωταθλητές ΕΣΚΑΗ 2017.

Συνδεδεμένοι χρήστες

We have 85 guests onlines

Μπάσκετ Εφηβικό

efpan17tel03

Μέσα σε πανηγυρισμούς ο Α.Σ.Ε. Δούκα σήκωσε για πρώτη φορά στην ιστορία του το κύπελλο του Πρωταθλητή Ελλάδα στους Εφήβους για την αγωνιστική χρονιά 2016-17. . Τα μετάλλια στον πρωταθλητή Ελλάδας απένειμαν ο Δήμαρχος Κατερίνης Σάββας Χιονίδης και ο αντιπρόεδρος της ΕΟΚ και πρόεδρος της επιτροπής πρωταθλημάτων της, Αριστείδης Γολέμης, ο οποίος παρέδωσε και το κύπελλο.

efpan17tel12

Ο Γιώργος Καμπερίδης του πρωταθλητή Δούκα αναδείχθηκε MVP της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

efpan17tel13

Δίπλα του στην καλύτερη πεντάδα βρέθηκαν ακόμη και οι Νίκος Αρσενόπουλος (Ολυμπιακός), Κώστας Τσιρογιάννης (Πιερικός-Αρχέλαος), Κώστας Καμπουρίδης (ΠΑΟΚ) και Παναγιώτης Βύρλας (Προμηθέας Πάτρας)..

efpan17tel11

Ο Κώστας Τσιρογιάννης του Πιερικού/Αρχέλαου Κατερίνης αναδείχθηκε και πρώτος σκόρερ με 102 πόντους.

efpan17tel04

efpan17tel05

efpan17tel06

efpan17tel01

Τις απονομές στις ομάδες και στους παίκτες που διακρίθηκαν έκαναν οι : Σάββας Χιονίδης (Δήμαρχος Κατερίνης), Αριστείδης Γολέμης (αντιπρόεδρος της ΕΟΚ και πρόεδρος της επιτροπής πρωταθλημάτων της), Γιάννης Αλεξόπουλος, Λάζαρος Σαββίδης Νίκος Φαρμάκης (μέλη του ΔΣ της ΕΟΚ), Σωτήρης Κουλοσούσας (ειδικός γραμματέας της ΕΟΚ), Αντώνης Παπαγιαννούλης (πρόεδρος της ΕΚΑΣΚΕΜ) και Απόστολος Θυσιάδης (αντιπρόεδρος της ΕΚΑΣΚΕΜ).

efpan17tel07

efpan17tel08

efpan17tel14

Την ήττα με 67-85 από τον πρωταθλητή Δούκα γνώρισε η Εφηβική ομάδα του Προμηθέα στο φινάλε του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, στο οποίο κατέλαβε (για 2η συνεχόμενη χρονιά) την 4η θέση.

efpan175104

Ο Δούκας ξεκίνησε εντυπωσιακά προηγούμενος με 11-0 στα πρώτα δυόμισι λεπτά. Ο Προμηθέας μείωσε το σκορ μέχρι το 36-32 στο 17ο λεπτό, αλλά οι Αθηναίοι με σερί 6-0 έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 11 πόντων. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων «καθάρισε» από νωρίς στην τρίτη περίοδο καθώς προηγήθηκε με 53-32, 7:59 πριν το τέλος της. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους (62-41) στο 29΄ για να παραμείνει στα ίδια επίπεδα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

efpan175106

Αναλυτικά: ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 85 – 67.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 43-32 (ημιχ.), 63-47, 85-67.

efpan175108  efpan175109

ΑΣΕ Δούκα (Παπαδόπουλος): Δούβλης 3, Καράμπελας, Καμπερίδης 15 (3), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Καρακατσάνης, Ψαρράς 17 (1), Σακελλαρίου 8 (2), Προίσκος 12 (2), Σωτηρίου 7, Γκίνης 1, Δραγάτης 7, Λιούνης 12.

ΑΣΠ Προμηθέας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Τσιακμάς, Κουμουνδούρος 5 (1), Κυριλής 17 (2), Μαντζούκας 8, Δατσιάδης, Σανδραμάνης 17 (1), Μπαρδάκας 8, Κατσουλάκος 3 (1), Γκάτζιος 9, Γραμματικός.

efpan175107

Στον αγώνα που ολοκλήρωσε το 44ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα του οικοδεσπότη Πιερικού με 82-42, εξασφαλίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.

efpan175111

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιώργος Ζαφειρούδης τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Έκλεισε ένας κύκλος για αυτή την ομάδα σε ένα Πανελλήνιο Εφήβων που αν και… στήθηκε μέσα σε λίγες μέρες ήταν άψογο οργανωτικά και με πολύ υψηλό αγωνιστικό επίπεδο. Αν εξαιρέσουμε την πρώτη μέρα ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ ανταγωνιστικός στα επόμενα παιχνίδια».

efpan175110

Αναλυτικά: ΠΙΕΡ./ΑΡΧΕΛ. ΣΦ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ– ΠΑΟΚ ΑΣ 42 – 82.

Τα δεκάλεπτα: 12-32, 23-48 (ημιχ.), 34-64, 42-82.

efpan171142

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης, Ταβαντζής, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος, Παρμακτσίδης 4, Τζιοβάρας 2, Χατζηλάμπρου, Τσιλιγγαρίδης 8 (2), Τσιρογιάννης 23 (1), Βαβατσιούλας 3 (1), Ζιώγας, Φανούλης 2.

ΠΑΟΚ ΑΣ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης 6 (2), Γιανναράς 8 (1), Παλιαχάνης 3, Λαζαρίδης 3 (1), Βλαγκόγιας 11, Μπακάλης 6, Μπέσσας 10, Καραγιώργος 4, Καμπουρίδης 3 (1), Ιατρίδης 16 (1), Ζαμπάκης 6, Κούρογλου 6.

efpan171101

Έχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι αλλά παίρνοντας διαφορά ασφαλείας μετά το 35', ο Ολυμπιακός επικράτησε στον πρώτο αγώνα της τελευταίας μέρας του Πανελληνίου εφήβων με 67-47 του Εργοτέλη.

efpan171102

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Ο Εργοτέλης μείωσε σε 8-7, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν άμεσα ένα σερί 6-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-14. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30-22 στο 15΄, όμως οι Κρητικοί έμειναν κοντά στο σκορ μειώνοντας σε 34-33 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Το «ντέρμπι» με τον Ολυμπιακό να προηγείται με μικρή διαφορά, κράτησε μέχρι το 35ο λεπτό όταν οι Πειραιώτες πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (57-46), «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

efpan175101

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιάννης Χρυσανθόπουλος, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Είμαι ευχαριστημένος από την συνολική παρουσία μας στο τουρνουά. Η προσπάθεια συνεχίζεται. Ευχαριστώ την διοίκηση της ΚΑΕ, τον κόουτς Κεραμέα που μου εμπιστεύτηκαν την ομάδα, τον κόουτς Σφαιρόπουλο για ην βοήθειά του στο στήσιμό της και την παρουσία του σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς κοντά μας, τους Χρήστο Μαρμαρινό και Ανδρέα Γκατζούλη για τις πολύτιμες συμβουλές τους, τον Χρήστο Μπαφέ, τους αθλητές και τους ανθρώπους του προπονητικού και διοικητικού επιτελείου της εφηβικής ομάδας και τους υπέροχους γονείς».

efpan175102

Αναλυτικά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΓΣ   67 – 47.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 34-33 (ημιχ.), 49-43, 67-47.

efpan175103

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 4, Μπαλλής 7 (1), Μερισιώτης 4, Στριγγάς 2, Παπαγεωργίου, Τζαϊδάς 12, Φιλά 16, Αρσενόπουλος 13 (2), Γερόνικος, Κατσίμπας 3, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 6.

Εργοτέλης ΓΣ (Τζάνης): Γαλανάκης, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 3 (1), Βασιλείου 5 (1), Χασάπης 19 (3), Μανιάδης 9 (1), Πετροσιάν 5, Κεφαλογιάννης 6 (2), Μέτα, Αναστασάκης 2.

efpan171141

Οι φωτογραφίες που χρησιμοποιήθηκαν στο άρθρο είναι από το λογαριασμό στο facebook του Πιερικού/Αρχέλαου ΣΦ Κατερίνης: https://www.facebook.com/pierikosarxelaos/?hc_ref=PAGES_TIMELINE

efpan173101

Δεν τα κατάφερε η Εφηβική ομάδα του Προμηθέα που ηττήθηκε, μετά από μεγάλη μάχη, από τον ΠΑΟΚ με 62-72 κι έχασε έδαφος στη διεκδίκηση ενός μεταλλίου στο 44ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων στην Κατερίνη.

efpan171141

Η πατρινή ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι παίρνοντας διαφορά επτά πόντων (12-5), 3΄43΄’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση, αφού κάλυψε τη διαφορά, προσπέρασε στο σκορ και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 14-17. Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 27-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στον Προμηθέα, καθώς η ομάδα της Πάτρας, παρότι δέχθηκε πρώτη καλάθι, απάντησε μ’ ένα σερί 7-0, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα στο 23΄ (35-35), ενώ, επεκτείνοντας το σερί της σε 18-3, πήρε και προβάδισμα επτά πόντων (45-38) στο 26΄. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 49-47 υπέρ του Προμηθέα.

Πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε ξανά στο σκορ, με τις δύο ομάδες, ωστόσο, να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής (53-55 στο 34΄30΄΄). Κάπου εκεί, ο Προμηθέα,ς καταβεβλημένος από την υπερπροσπάθεια της προηγούμενης ημέρας, δεν κατάφερε να βρει τις απαντήσεις απέναντι στον ΠΑΟΚ, που μ’ ένα δικό του σερί 10 πήρε το προβάδισμα με 53-65 στο 38΄. Στο χρόνο που απέμενε, ο Προμηθέας δε μπόρεσε να ανατρέψει τις ισορροπίες κι έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 62-72.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιώργος Ζαφειρούδης, δήλωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να κερδίσουμε πάση θυσία αν θέλαμε να συνεχίσουμε τη διοργάνωση με ελπίδες για την πρωτιά. Συγχαρητήρια στα… λιοντάρια μου για την πολύ καλή απόδοση που έφερε τη νίκη. Συνεχίζουμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα».

Αναλυτικά: ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΠΑΟΚ ΑΣ   62 – 72.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 27-33 (ημιχ.), 49-47, 62-72.

ΑΣΠ Προμηθέας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Τσιακμάς 11 (3), Κουμουνδούρος , Κυριλής 5, Δατσιάδης, Σανδραμάνης 22 (1), Μπαρδάκας, Βύρλας 15, Γκάτζιος 9 (1).

ΠΑΟΚ ΑΣ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης 3, Γιανναράς 10, Παλιαχάνης, Λαζαρίδης 5 (1), Βλαγκόγιας 6, Μπακάλης, Μπέσσας, Καραγιώργος 5, Καμπουρίδης 30 (3), Ιατρίδης 5 (1), Ζαμπάκης 8, Κούρογλου.

efpan171101

Αύριο ο Προμηθέας αντιμετωπίζει στις 2 το μεσημέρι τον Εργοτέλη, που ηττήθηκε  από τον οικοδεσπότη Πιερικό/Αρχέλαο με 56-68.

efpan171104

Αναλυτικά: ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΓΣ – ΠΙΕΡ./ΑΡΧΕΛ. ΣΦ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ  56 - 68.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 29-35 (ημιχ.), 40-47, 56-68.

efpan173102

Εργοτέλης ΓΣ (Τζάνης): Γαλανάκης 4, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 6 (2), Βασιλείου 5 (1), Χασάπης 22 (3), Μανιάδης 12 (1), Πετροσιάν 4, Κεφαλογιάννης 3 (1), Μέτα, Αναστασάκης.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 5 (1), Ταβαντζής 8, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 14 (4), Παρμακτσίδης 4, Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Τσιλιγγαρίδης 8, Τσιρογιάννης 29 (1), Βαβατσιούλας, Ζιώγας, Φανούλης.

efpan171142

Στον αγώνα που ολοκλήρωσε τη 3η ημέρα ο Δούκας επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 70-58 κι απέκτησε ισχυρό προβάδισμα για τον τίτλο.

efpan171103

Ο προπονητής του Δούκα, Κώστας Παπαδόπουλος, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Παίξαμε με αντίπαλο μια ομάδα που ήταν από τα φαβορί για τον τίτλο, καθώς είχε κερδίσει τα δύο πρώτα ματς και αν μας κέρδιζε λογικά θα έπαιρνε και το πρωτάθλημα. Αυτό μας δημιούργησε άγχος το οποίο φάνηκε στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια όμως κάναμε αυτό που μπορούμε και παρότι το παιχνίδι ήταν σκληρό και δυνατό οι παίκτες μου ανταπεξήλθαν με τον καλύτερο τρόπο. Δεν τελείωσε όμως τίποτα, καθώς από την αρχή λέω ότι κοιτάμε κάθε παιχνίδι χωριστά».

efpan173104

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 70 - 58.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 33-21 (ημιχ.), 56-44, 70-58.

efpan173103

ΑΣΕ Δούκα (Παπαδόπουλος): Δούβλης 18 (1), Καράμπελας, Καμπερίδης 10 (2), Ρογκαβόπουλος 4, Καρακατσάνης, Ψαρράς, Σακελλαρίου 3 (1), Προίσκος 7 (1), Σωτηρίου 6, Γκίνης, Δραγάτης 11, Λιούνης 11.

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 2, Μπαλλής 9 (1), Μερισιώτης 1, Στριγγάς, Παπαγεωργίου 4, Τζαϊδάς 10, Φιλά 1, Αρσενόπουλος 15 (1), Γερόνικος 10, Κατσίμπας, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 6.

efpan174101

Τη 2η νίκη του στο 44ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων πέτυχε ο Προμηθέας που επικράτησε άνετα του ελλιπή Εργοτέλη με 88-62.

efpan174102

Ο Προμηθέας έλεγξε απόλυτα από την αρχή το παιχνίδι κι έτσι ο προπονητής των Πατρινών, Ανδρέας Κεσαπίδης, είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους αθλητές, που είχε στη διάθεσή του. Μάλιστα, αξίζει ν' αναφερθεί πως πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο "Βενιαμίν" της ομάδας (γεννηθ. το 2003) Λευτέρης Μαντζούκας.

efpan174103

Ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας, Ανδρέας Κεσαπίδης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Προερχόμασταν από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα και έτσι έπρεπε να δώσουμε βαρύτητα στο κομμάτι της ψυχολογίας. Τελικά όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι η νίκη ήρθε εύκολα και χρησιμοποιήθηκαν για αρκετή ώρα όλοι οι παίκτες. Αύριο με τον Δούκα θα παλέψουμε για το καλύτερο δυνατό».

efpan174105

Αναλυτικά: ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΓΣ - ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ   62– 88.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 26-50 (ημιχ.), 44-68, 62-88.

efpan174104

Εργοτέλης ΓΣ (Τζάνης): Γαλανάκης 3 (1), Ξενάκης 2, Καραταράκης 2, Λαγουδάκης, Τερζάκης 7 (1), Βασιλείου 2, Χασάπης 26 (2), Μανιάδης 3, Πετροσιάν 11, Κεφαλογιάννης 4, Μέτα, Αναστασάκης 2.

ΑΣΠ Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Τσιακμάς, Κουμουνδούρος 2, Κυριλής 9 (1), Μαντζούκας 17, Δατσιάδης 4, Σανδραμάνης 13 (2), Μπαρδάκας 14, Βυρλάς 6, Κατσουλάκος 4, Γκάτζιος 14 (2), Γραμματικός 5 (1).

efpan171104

Αύριο, στις 11 το πρωί ο Προμηθέας αντιμετωπίζει του ΑΣΕ Δούκα, που μετά την πολύ δύσκολη σημερινή του νίκη με 71–66 επί του ΠΑΟΚ εξασφάλισε τον τίτλο του Πρωταθλητή Εφήβων 2017.

efpan171103

Ο προπονητής του Δούκα Κώστας Παπαδόπουλος, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Δεν ξεκινήσαμε καλά και δώσαμε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ, που είναι μια δουλεμένη ομάδα με τους παίκτες του πολλά χρόνια μαζί, να προηγηθεί με σημαντική διαφορά. Καταφέραμε όμως να ισοφαρίσουμε γρήγορα και στο τέλος η μεγάλη ψυχική δύναμη που έχουν αυτά τα παιδιά μας έδωσε τη νίκη και τον τίτλο».

efpan174111

Αναλυτικά; ΠΑΟΚ ΑΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ   66 – 71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 36-38 (ημιχ.), 51-52, 66-71.

efpan174110

ΠΑΟΚ ΑΣ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης 7 (1), Γιανναράς 21 (5), Παλιαχάνης, Λαζαρίδης 4 (1), Βλαγκόγιας 6, Μπακάλης, Μπέσσας, Καραγιώργος 4, Καμπουρίδης 20, Ιατρίδης, Ζαμπάκης 4, Κούρογλου.

ΑΣΕ Δούκα (Παπαδόπουλος): Δούβλης 8 (2), Καράμπελας, Καμπερίδης 22 (4), Ρογκαβόπουλος, Καρακατσάνης 2, Ψαρράς 6 (2), Σακελλαρίου 12 (4), Προίσκος, Σωτηρίου, Γκίνης 2, Δραγάτης 15, Λιούνης 4.

efpan174112

Στον άλλο αγώνα για την 4η αγωνιστική της τελικής φάσης του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 71-37 του οικοδεσπότη Πιερικού/Αρχέλαου Κατερίνης..

efpan171102

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Χρυσανθόπουλος τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Ήταν ένα εύκολο όπως εξελίχθηκε, για μας παιχνίδι, στο οποίο δώσαμε ευκαιρία σε όλα τα παιδιά να αγωνιστούν. Ελπίζουμε να παίξουμε και αύριο όπως πρέπει για να τελειώσουμε την χρονιά. Η δουλειά συνεχίζεται…».

efpan174108

Αναλυτικά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΠΙΕΡ./ΑΡΧΕΛ. ΣΦ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 71 – 37.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 35-18 (ημιχ.), 57-26, 71-37.

efpan174109

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 16 (1), Μπαλλής 4, Μερισιώτης 12, Στριγγάς 4, Παπαγεωργίου, Τζαϊδάς 4, Φιλά 9 (1), Αρσενόπουλος 5 (1), Γερόνικος, Κατσίμπας 3, Κιουρτσίδης 4, Τσουμάνης 10 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης, Ταβαντζής 1, Πολυχρόνης 3 (1), Ζησόπουλος 9 (3), Παρμακτσίδης 7, Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Τσιλιγγαρίδης 5 (1), Τσιρογιάννης 7, Βαβατσιούλας, Ζιώγας 5 (1), Φανούλης.

efpan171141

Την ήττα με 75-78 από τον Ολυμπιακό μετά από συγκλονιστική μάχη, παρά το εκπληκτικό της 2ο ημίχρονο, γνώρισε η Εφηβική ομάδα του Προμηθέα στον αγώνα για τη 2η ημέρας του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

efpan171102

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 5-0 στο πρώτο ενάμισι λεπτό του αγώνα, γεγονός που του έδωσε το προβάδισμα στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, με τον Προμηθέα να προσπερνά με 11-12, 5’ 18” πριν την ολοκλήρωσή της. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ για δύο λεπτά, με τους Ερυθρόλευκους να περνούν μπροστά με πέντε πόντους (21-16), 2’ 46” πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με 27-20. Καταστροφικό ήταν το 2ο δεκάλεπτο για την ομάδα του Προμηθέα, καθώς ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 35-24, πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στην συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του, το οποίο έφτασε στους είκοσι πόντους (53-33), 1’ 52” πριν το ημίχρονο, με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 57-37, υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

efpan172124

Εκπληκτική ήταν η αντίδραση των παικτών του Ανδρέα Κεσαπίδη στην επανάληψη, καθώς σημείωσαν δεκαοκτώ αναπάντητους πόντους μειώνοντας σε 57-55, 4΄14 πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας ισοφάρισε στην συνέχεια σε 59-59, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 66-59.

efpan172122

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αμφίρροπο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα και τον Προμηθέα να παραμένει κοντά στο σκορ. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν δραματικά με την ομάδα της Πάτρας να μειώνει σε 76-73, 2΄08΄΄ πριν το τέλος (αστοχώντας, μάλιστα, σε 2 τρίποντα) και 76-74 στα 38΄8΄΄ (με 1/3 βολές). Ο Τσουμάνης με μια βολή έκανε το 77-74 και ο Προμηθέας μείωσε στο καλάθι, χωρίς, όμως, να καταφέρει να πάρει το ριμπάουντ από την άστοχη βολή 2΄΄ πριν το τέλος. Το τελικό 78-75 διαμόρφωσε ο Αρσενόπουλος με μία βολή, με τους παίκτες του Προμηθέα να αστοχούν σε τρίποντο πίσω από το κέντρο στην εκπνοή.

efpan172121

Αναλυτικά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 78 – 75.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 57-37 (ημιχ.), 66-59, 78-75.

efpan172123

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 9 (1), Μπαλλής 2, Μερισιώτης, Στριγγάς, Παπαγεωργίου 5 (1), Τζαϊδάς 2, Φιλά 12, Αρσενόπουλος 33 (4), Γερόνικος 8, Κατσίμπας, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 7.

ΑΣΠ Προμηθέας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Τσιακμάς 6 (1), Κουμουνδούρος 3 (1), Κυριλής 21, Μαντζούκας, Δατσιάδης, Σανδραμάνης 25 (1), Μπαρδάκας, Βύρλας 12, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 8 (2), Γραμματικός.

efpan172125

efpan172101

Αύριο ο Προμηθέας αντιμετωπίζει (σ' έναν αγώνα που δεν αποκλείεται να κρίνει το μετάλλιο) στις 3 το μεσημέρι τον ΠΑΟΚ που επικράτησε εύκολα του Εργοτέλη με 63-36.

efpan171101

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, διευρύνοντας σταθερά τη διαφορά ως το 30΄ (53-26). Ισορροπημένη ήταν η τέταρτη περίοδος, με τον ΠΑΟΚ να φθάνει στην πρώτη του νίκη με 63-36. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Γιώργος Ζαφειρούδης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ο Εργοτέλης ήρθε εδώ με πολλά προβλήματα και δεν μπόρεσε να μας ακολουθήσει. Ήμασταν για μια ακόμη φορά πολύ καλοί στην άμυνα, αλλά στην επίθεση θέλουμε ακόμη πολλά να βελτιώσουμε. Στο αυριανό παιχνίδι θα δείξουμε αν μπορούμε να πετύχουμε τους στόχους μας στη διοργάνωση».

efpan172111

Αναλυτικά: ΠΑΟΚ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΓΣ  63 - 36.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 31-18 (ημιχ.), 53-26, 63-36.

efpan172112

ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης, Γιανναράς 10 (2), Παλιαχάνης 2, Λαζαρίδης 11, Βλαγκόγιας 2, Μπακάλης 2, Μπέσσας 2, Καραγιώργος 7, Καμπουρίδης 16, Ιατρίδης 6, Ζαμπάκης 3 (1), Κουρόγλου 2.

Εργοτέλης ΓΣ (Τζάνης): Γαλανάκης 11 (1), Ξενάκης, Καραταράκης 2, Λαγουδάκης, Τερζάκης 7, Βασιλείου 2, Χασάπης 4, Μανιάδης 4, Πετροσιάν 4, Κεφαλογιάννης , Μέτα 2, Αναστασάκης.

efpan171104

Στον αγώνα που ολοκλήρωσε τη 2η ημέρα ο Δούκας επιβλήθηκε άνετα του οικοδεσπότη Πιερικού/Αρχέλαου με 93-58 και παίζει αύριο πρόωρο «Τελικό» με τον Ολυμπιακό.

Ο προπονητής του Δούκα, Κώστας Παπαδόπουλος, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Δείξαμε χαρακτήρα σήμερα και βγάλαμε κάποια πράγματα από αυτά που έπρεπε να κάνουμε. Χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι παίκτες, καθώς ήμαστε σίγουρα καλύτεροι από τον Πιερικό Αρχέλαο. Παρόλα αυτά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον αντίπαλό μας που πάλεψε τον αγώνα μέχρι το τέλος. Συνεχίζουμε βλέποντας τα παιχνίδια ένα ένα».