Φωτογραφίες από τους αγώνες του Προμηθέα στη STOIXIMAN.GR Basket League.

Αφιέρωμα στους Έφηβους Πρωταθλητές ΕΣΚΑΗ 2017.

Αφιέρωμα στους Παίδες Πρωταθλητές ΕΣΚΑΗ 2017.

Αυτό είναι το σπίτι μας

Συνδεδεμένοι χρήστες

We have 24 guests onlines

pp16000c

Με νίκη ξεκίνησε η Παιδική ομάδα του Προμηθέα τις υποχρεώσεις της για τον Β΄ (Επαρχιακό) Όμιλο της Β΄ Φάσης του 44ου Πανελληνίου Παίδων, αφού επικράτησε της Καλαμάτας 1980 με 70-41.

eppaid17pro103

Η πατρινή ομάδα ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι και φάνηκε, στην αρχή, να επηρεάζεται από τις 2 σημαντικές απουσίες των ψηλών της, Καραΐσκου και Μαντζούκα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι αμφίρροπο τα πρώτα 15 λεπτά. Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη ανέβασε την απόδοσή της και με όπλο την άμυνα της κατάφερε ν’ ανεβάζει σταθερά τη διαφορά για να φθάσει με άνεση στο τελικό 70-41.  Αξίζει, μάλιστα, να σημειώσουμε πως ο Προμηθέας δέχθηκε 23 πόντους τα πρώτα 15΄ και μόλις 18 στη συνέχεια του αγώνα.

Ο Όμιλος συνεχίζεται αύριο με τον Προμηθέα να αντιμετωπίζει σ’ έναν άτυπο «Τελικό», στις 3 το μεσημέρι, τον γηπεδούχο ΣΚ «Νικόπολη» Πρέβεζας, που επικράτησε στον άλλο αγώνα της ημέρας της Δόξας ΛΑγ.Αδριανού με 69-58.

Αναλυτικά: ΑΣΠ Προμηθέας – ΑΟ Καλαμάτα ’80   70 - 41.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-28 (ημιχ.), 53-35, 70-41.

ΑΣΠ Προμηθέας (Κεσαπίδης): Ματαράς Σ. 14, Δατσιάδης 5, Καφέζας 9, Κατσουλάκος 21, Αδαμόπουλος 17, Μοίραλης 4, Αλαφοδήμος, Λιόλιος, Γραμματικός, Ματαράς Στ.

eppaid17pro104

«Νικήσαμε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ», δήλωσε ο κόουτς του Προμηθέα, Ανδρέας Κεσαπίδης και πρόσθεσε: «Θέλαμε να ξεκινήσουμε με νίκη αυτήν την σειρά. Μπήκαμε στο παιχνίδι αρκετά νευρικοί και κάναμε εύκολα λάθη, με αποτέλεσμα ο αντίπαλός μας να είναι κοντά στο σκορ. Στο γ΄ 10λεπτο βελτιώσαμε την προσωπική άμυνα και καταφέραμε να πάρουμε τη διαφορά, κάνοντας λίγο πιο εύκολο το έργο μας. Κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε την προσπάθεια».